درخت کاکائوبه نواحی استوایی و گرمسیری تعلق داشته و بومی نواحی آمازون است و از سالیان دور در مکزیک، آمریکای شمالی و آمریکای مرکزی کشت و برداشت می شده است. به نظر می رسد ساکنان این مناطق کشت کاکائو را اولین بار حدود سال 1250 قبل از میلاد و یا حتی قبل از آن آغاز کرده اند.

با وجودی که کاکائو از آمازون برخاسته اما امروزه بیشترین مقدار کاکائو در آفریقا کشت می شود که تامین کننده تقریبا 70 درصد کاکائوی جهان می باشد. ساحل عاج با تولید 30 درصد کاکائوی دنیا بزرگ ترین تولید کننده در این قاره است.

مایاها و آزتک ها اولین کسانی بودند که از کاکائو به عنوان خوردنی استفاده کردند، آن ها دانه های کاکائو را با ادویه جات و فلفل مخلوط کرده و نوشیدنی تلخ و تندی به نام خوکوآت (xocolatl) درست می کردند که در مراسم مذهبی و غیره استفاده می شد.

نحوه تولید شکلات

در مرحله اول کشاورزان لوبیاهای کاکائو (دانه و گوشت میوه) را مدتی در جایی رها می کنند تا تخمیر شود.

سپس لوبیاهای تخمیر شده را مقابل نور خورشید خشک کرده و در نهایت به کارخانه منتقل می کنند.

در کارخانه لوبیاهای کاکائو که محصول نقاط مختلف هستند با هم ترکیب می شوند، به عبارت دیگر نمی توان گفت کاکائو یا شکلات نهایی تنها به منطقه خاصی تعلق دارد بلکه از چند منطقه مختلف به دست آمده است.

لوبیاهای خشک دسته بندی، پاکسازی و برشته می شوند و برای جدا کردن پوسته از مغز دانه ها جریان هوا به داخل آن ها دمیده می شود.

در مرحله بعد این مغز دانه که nib نام دارد را آسیاب کرده و مایع غلیظی از آن به دست می آید که عصاره کاکائو گفته می شود.

این عصاره حاوی چربی یا کره کاکائو و مواد جامد کاکائو خشک غیر چرب است که به عنوانماده اصلیدر کنار شیر یا شکر برای تهیه انواع مختلف محصولات شکلاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

در مرحله پایانی دستگاهی با تیغه های چرخشی عصاره شکلات حرارت دیده را چرخ کرده و کره کاکائو جدا می شود. به این ترتیب دو ماده کره و پودر کاکائو از عصاره به دست می آید که برای تولید شکلات از آن ها استفاده می شود، اگرچه گاهی نیز از عصاره به صورت مستقیم برای تولید شکلات استفاده می شود.

منبع: کوکا

تاریخچه این شکلات به این خوشمزگی

به وبلاگ خود خوش امدید

کاکائو ,شکلات ,کرده ,تولید ,عصاره ,استفاده ,می شود ,کرده و ,تولید شکلات ,استفاده می ,از آن ,برای تولید شکلات

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

radiographicomteb pbdsurgery gemch alborzsrayaneh tehranistanbulticket leen1234 stunlitegmins nargesmontazeri lind99a